Navigation
Tifo-Grupet
· Arpagjik't
· Ballistėt
· Dardanėt
· Demat e Kuq
· Forca
· Fikshat
· Gjimmat
· Ilirėt
· Intelektualėt
· Kuqeblutė
· Kuqezinjėt e Jakovės
· Plisat
· Pampurat
· Skifterat
· Shqiponjat
· Shvercerat
· Torcida
· Ujqit
· Ultras Elbasani
· Xhebrailat
Feeds news
Dardanet.de
Ēmime "normale" pėr ndeshjen me Holandėn
FSHF-ja ka ruajtur standardin pėr ndeshjet e rėndėsishme si nė tė kaluarėn

Komiteti Ekzekutiv i FSHF-sė ka shpallur dje ēmimet e biletave pėr ndeshjen e shumėpritur me Holandėn, ku nuk ėshtė parė mė nė fund njė ekzagjerim i ēmimit pėr tifozerinė shqiptare. Ndonėse njė tifoz i thjeshtė do ta ketė tė vėshtirė tė qėndrojė nė tribunat qendrore tė stadiumit "Qemal Stafa", tribunat anėsore dhe ato pas portės kanė ēmime relativisht tė pranueshme pėr standardet shqiptare. Nė tė kaluarėn, ēmimet e biletave pėr ndeshjet e rėndėsishme janė bėrė shpesh objekt polemikash mes FSHF-sė dhe tifozerisė. Por ndaj Holandės, pėr tė afruar sa mė shumė tifozė, me qėllimin pėr tė pasur njė stadium tė mbushur, FSHF-ja ka vendosur tė aplikojė ēmime qė kanė rezultuar disi tė suksesshme edhe nė tė kaluarėn.
Dardanet Frankfurt: Edhe ne meritojme pershendetje
Si duket shumica e futbollisteve te kombetares kan formuar nje lloj rituali qe mos ti pershendesin tifozat e saj, pra ata shqiptare. Keshtu si ne shume ndeshje edhe ne Luxemburg futbollistet moren rrugen menjehere per ne teshatore pas 90 minutave, pervec 3 lojtareve (Cana, Salihu dhe Berisha). Ky injorim i kombetares eshte bere e zakonshme si ne ndeshjet ne Qemal Stafa ashtu edhe ne ndeshjet jashte vendit. Ne, Dardanet Frankfurt ishim edhe ne kete ndeshje prezent dhe u munduam qe pasi mbaroj ndeshja, me ane te gjesteve dhe thirjeve qe lojtaret tane te afrohen tek tifozet qe kane perkahur kombetaren 90 minuta. Por si cdo here nuk erdhen (pervec 3 lojtareve te cilet u ceken edhe me pare). Keshtu ndodh edhe ne Shqiperi, rrall here qe i pershendesin edhe pse edhe atje Dardanet nga Prishtina, Shkupi, Kacaniku,Vushtrria,Prizreni etj. marrin rrugen e gjate me plot sakrifica.
Plisat - Arpagjik't
Te Diellen ne Prishtine kemi patur rastin ti shohim te dyja grupet aktive, si Arpagjik't te cilet nga Prizreni kishin udhetuar me nje numer solid (rreth 150 vete) ashtu edhe Plisat. Vendasit, pra Plisat si gjithnje ishin te vendosur ne pjesen Lindore te tribunave ne stadiumin e qytetit ne Prishtine kurse mysafiret ne tribunat veriore. Pjesa e pare kaloi konstant kendim nga te dyja grupet kurse ne ate te dyten Arpagjik't rreth 10 minuta u munduan ta mbajne gjall atmosferen deri sa Prishtina nuk shenoi gol. Goli i pesuar per prizrenasit ishte tronditje e madhe e cila thuajse ishte vendimtare per mbijetese ne Superlige kurse per vendasit ishte freski, ata u motivuan edhe me shume dhe nuk u ndalen me brohoritjet e tyre deri ne fund te ndeshjes. Si Plisat ashtu edhe Arpagjik't kane patur sharrje kushtuar Federates dhe rrefereve. Ndeshja kaloi pa ferrkime dhe ekcese nga te dyja palet pasi qe dihet se ekziston nje miqesi ne ems te dy grupe. Brohoritja e prizrenasve Prishtina-Plisat dhe nga ana tjeter e vendasve Gjik Gjik Arpagjik ishin kujtimet qe mbeten nga kjo ndeshje teper interesante sa i perket anes se tifozerise.

Nuhi K. - Tifozat.com
Vetėm Kupa na Mungoj !!!
- Ditėn e Dielė tė gjitha ka qene e pamundur tė qė vjen ne Vushtrri edhe mos ta ndijen se prej orės 19-00 do tė zhvillohet ndeshja finale e playoffit , pėr krejt kėtė vemendje merita kryesore i takon Forcės sepse qė nė orėt e para tė mengjesit i gjithė qyteti valojke me flamura Kaltėrt dhe bardh , kafiteria ''Te LLako'' ishte e stėrmbushur me tifoz tė Forcės , disa kishin dalur me vetura etj etj. Ishte e vogėl palestra e qytetit pėr ti zėnė gjithė ata shikues , interesimi ishte jashtzakonisht i madhė , nė palestėr mbretėrojke njė atmosfer fenomenale , afro 500 antarė tė Forcės , ku pėrkundėr numrit tejet tė madhe animi ka qene shume unik dhe deri ne momentet e fundit tė ndeshjės nuk ėshtė ndalur asnjėher pėrkrahja , nė fillim tė ndeshjes hapet mesazhi dedikuar ekipit tonė tė zemrės '' 1 Ėndėrr , 1 Dashuri , 2 Ngjyra '' pėrcjellur me flamura kaltėrt e bardhė .
Kupa ne Shadervan
Te Merkuren ne stadiumin e Prishtines kemi patur rastin ti shohim 2 grupet (Armata Kuqezi dhe Arpagjik't) ball-perballe ne finalen e kupes se Kosoves ne futboll. Vendasit edhe pse te organizuar pas nje kohe te gjate ishin te vendosur ne Lindje dhe dukeshin simpatik edhe pse jo me numer te madh (rreth 150 vet) me transparent te vetmin dhe nje flamur te varur ne tribune e cila ishte me te vertete e dyshimte pasi qe te njejten apo te ngjajshmen edhe Kuqezinjte e kane ne tribunen e tyre. Nga ana e Armates Kuqezi ne fillim te ndeshjes u shpalos nje flamur me mbishkrimin Flamurtari dhe me crast edhe u ndezen rreth 10 flakadane. Ne anen tjeter Arpagjik't te cilet kishin udhetuar me rreth 130 vet ishin te vendosur ne perendim me transparentet Pz Rules, Gjik't Army dhe South Crew.

(Foto nga Arpagjik't)
(Foto nga Armata Kuqezi)

Plisat ne Peje
Te Diellen ne Peje ne superderbin e shumepritur mbi 7000 shikues te cilet ishin te pranishem me te vertete percollen spektakel te madh. Te dyja tribunat e stadiumit te qytetit ishin plot e perplot me vendas. Ne tribunen jugore ishin te vendosur tifoz mysafir Plisat te cilet pas nje kohe bukur te gjate bene udhetim ne xhiron ku Prishtina me se shumti kishte nevoje per ta. Plisat me rreth 400 anetar te tyre kishin krijuar pamje perfekte perballe 7000 e me shume vendasve te provokuar gjate gjithe kohes palat me njera tjetren. Para ndeshjes Plisat shpalosen koreografi ne mes me llogon e klubit te tyre dhe gjate zhvillimit te ndeshjes tribuna e tyre u shendrua ne tym te madh me c'rast u ndezen me shume se 100 tyma me ngjyra te llojllojshme.
BOJKOT !!!
- Pas njė kohe tė gjatė animi pėrkrahje, ndarje gėzimi dhe hidhėrimi, gjithmon bashkė, nė kohėra tė mira dhe nė kohėra tė liga, gjithmon besnik ndaj ekipės sė zemrės, si nė terenin tonė ashtu edhe jasht qytetit. Kryesia e Forcės merr vendim qė tė BOJKOTOJ ndeshjet e klubit tė zemrės asaj Futbollistik deri nė njė afat tė papėrcaktuar.
Nuk ka qene leht deri te ky vendim i Forcės por nuk kishte tjetėr rruge, shkaktari kryesor pėr njė vendim tė tillė e cila na shtyu pėr tė BOJKOTUAR ekipin e zemrės ėshtė kryesia e futbollit e cila pėrkundėr shumė premtimeve, e cila asnjėhere nuk e realizoj asnjė prej tyre dhe gjithmon duke pasur parasysh krizėn financiare nė klubė gjithmon ne kemi qenė ata qė kemi bėrė leshime, edhe lėshimeve tona i erdhi fundi. BOJKOT!!!

Marrur nga www.ktforca.com
Shvercerat nė Negotinė
Vardar D. – Slloga 1:2, ėshtė ky epilogu nga ndeshja e sė shtunės nė tė cilėn ekipi i Sllogės kori fitore tė vlefshme dhe pėr tė cilėn kontribut tė jashtėzakonshėm dhanė diku mbi 60 Shvercera tė cilėt ishin prezent nė shkallėt e stadiumit pėrplot me shikes nė Negotinė. U nisėm pėr nė Negotinė dhe pas vetėm njė pushimi gjat rrugės arritėm nė Negotinė dhe nga ana e policisė menjėherė u vendosėm nė tribunė. Kur jemi te tribuna duhet pėrmendur se ishte vetėm 1 dhe ishte nė formė tė shkronjės J. Pėr kėtė ndeshje vendosėm tė marim vetėm transparentin – Shvercerat Shkup, 5 flakadane dhe 5 tymyese. Kur jemi te piroteknika pa asnjė problem i futėm nė stadium, por nuk i ndezėm.
Derbi i madh i Rrafshit te Dukagjinit perfundoi qete
Ne kuader te xhiros futbollistike ne Kosove peshe te rende kishte ndeshja e cila u zhvillua ne Prizren ne mes te Lirise dhe Vellaznimit. Kuqezinjet e Jakoves qysh para disa jave kishin paralajmeruar se do te udhetojne ne numer te madh madje ata kishin kerkuar nga klubi i Lirise 1000 bileta ku te Diellen ne Prizren mund te themi se kane qene te pranishem me shume se 1500 gjakovar. Ana tjeter e tribuna ishte e stermbushur me vendas ku ne mes te saj qendronin Arpagjik't. Kuqezinjet kishin paralajmeruar se nuk do te kete sharrje nga ana e tyre ata edhe pse te provokuar gjate tere kohes nga vendasit nuk rane pre e provokimeve dhe vazhduan animin per klubin e tyre.
Aktive tribunat kosovare
Gjersa po i afrohemi fundit te sezones ne Kosove gjithcka po kalon nen ethe dhe rivalitet te denje. Ne fundjaven qe leme pas stadiumi i Trepces '89, ishte e mbushur plot me rreth 8.000 shikues nder ta edhe nje numer i konsiderueshem, rreth 300 Torcida te vendosur ne tribunen veriore te tribunave ne Mitrovice. Kjo ndeshje kishte zgjuar interesimin edhe ne mesin e Plisave te cilet para ndeshjes kerkuan 400 bileta nga klubi i Trepces dhe me arsyetimin se nuk ka vende te caktuara ne stadium Plisave nuk i'u siguruan biletat. Kjo lidhet drejt edhe me Federaten e cila ne pamundesi per ta miratuar ligjin per tifozet mysafire vazhdon te hesht. Infrastruktura e stadiumeve pengon nje gje te tille.
KUJT I PENGOJNĖ PLISAT !?
Plisat nė vend qė nesėr tė jenė nė Mitrovicė, edhe njė herė duhet tė ulen pranė kompjuterit dhe tė shkruajnė deklarata pėr media duke ngritur zėrin kundėr padrejtėsive qė po na bėhen.

Duke qenė tifozėria mė e organizuar nė Kosovė dhe duke vepruar nė mėnyrė tė organizuar, Plisat qė nga e mėrkura kanė filluar pėrgatitjet pėr udhėtimin nė Mitrovicė pėr kryendeshjen e kėsaj jave dhe ndoshta njėra ndėr ndeshjet mė tė rėndėsishme tė klubit tonė Prishtina. Qė nga dita e mėrkurė data 10 prill 2007, Plisat janė vazhimisht pėrmes Klubit Prishtina nė kontakt me kryesinė e klubit tė Trepēės ‘89 ku qė nga ajo ditė kemi marrur dritėn e gjelbėr se do tė na ndahen 400 bileta nė stadium.
Login
Username

PasswordNot a member yet?
Click here to register.

Forgotten your password?
Request a new one here.
Users Online
Top Guests Online: 2

Top Members Online: 0

Top Total Members: 4,142
Top Newest Member: Forcashi2
1nate.com
Member Poll
Josip Kuzhe kundėr Portugalisė duhet tė luaj:

Me dy sulmues ta synojė fitoren
Me dy sulmues ta synojė fitoren
67% [102 Votes]

Tė koncentrohet nė mbrojtje pa u lodhur tė mendoj pėr sulm
Tė koncentrohet nė mbrojtje pa u lodhur tė mendoj pėr sulm
12% [19 Votes]

Tė shpresoj nė fat dhe nė ditė jo tė mirė tė portugezėve
Tė shpresoj nė fat dhe nė ditė jo tė mirė tė portugezėve
21% [32 Votes]

Votes: 153
You must login to vote.
Started: 02/06/2009 21:07

Polls ArchiveNe tribune !!!??? ?!

Si cdo here dimri ne trojet shqiptare i'u mundeson tifozeve nje pushim si ky pushim dirmor, i ariut. Keshtu qe tifozet mbushen me eneegji te re per pjesen e dyte te sezones. Por ksaj ralle disi atmosfera eshte krejtesisht me ndryshe... .Vazhdo...
Wallpaper
Top Top  121,068,015 unique visits  Top Top