Navigation
Tifo-Grupet
· Arpagjik't
· Ballistėt
· Dardanėt
· Demat e Kuq
· Forca
· Fikshat
· Gjimmat
· Ilirėt
· Intelektualėt
· Kuqeblutė
· Kuqezinjėt e Jakovės
· Plisat
· Pampurat
· Skifterat
· Shqiponjat
· Shvercerat
· Torcida
· Ujqit
· Ultras Elbasani
· Xhebrailat
Feeds news
Dardanet.de
Tifo Kendi: Ne tribune!!!???
Si cdo here dimri ne trojet shqiptare i'u mundeson tifozeve nje pushim si ky pushim dirmor, i ariut. Keshtu qe tifozet mbushen me eneegji te re per pjesen e dyte te sezones. Por ksaj ralle disi atmosfera eshte krejtesisht me ndryshe. Si duket ariu do ta zgjate gjumin e dimrit deri ne vere.... Ta bejme nje rezyme te shkurte per pjesen e pare te sezonit si ne futboll ashtu edhe ne sporte e tjera shqiptare, aty ku evenimentet percjellen nga syte e tifozit ?!. Emrat e grupeve te tifozeve ende ekzistojne diku, pra mundemi ti gjejme ne ndonje pelhure (transparent apo shall) apo ne ndonje web faqe apo ku ta di une ku. Por ajo me kryesorja eshte se a mund ti gjejme grupet aty ku e kane vendin tifozet, NE TRIBUNE!!!??? Po, po, po. Ajo pjese e stadionit ne forme te shkalleve quhet tribune (nje sqarim per ata tifoz qe nuk e dijne apo qe e kane harruar). Per hire te disa tifo grupeve duhet cekur qe ka aty ketu ndonje grup qe ende nuk dorzohet e qe i'a jep perkrahjen klubit te vet si ne kohra te mira ashtu edhe ne ato te veshtira. Kjo fjali e fundit "si ne kohna te mira ashtu edhe ne te veshtira" duhet te jete edhe motoja e nje tifo grupi. Nuk ka nevoj tani te cekim se cilat grupe jane ato pasi ai qe percjell skenen e din se kush numrohen prej atyre qe jane ne tribune (edhe pse jan shume pak). Ato grupe mundohen qe te mos largohen nga skena edhe pas shume pengesave qe kane si nga ana financiare e deri tek suksesi i klubit. Shum grupe jane edhe te lidhura ngushte me klubet e tyre, keshtu qe nese klubi nuk i mbeshtet financiarisht atehere ekzsiton mundesia qe te bojkotohet tribuna. Pra fjala bojkot eshte shum e perdorur tek skena jone. Nuk jep pare nuk vijme ne tribune. Keshtu kuptojme qe ai grup eshte nen marionet e udheheqsve te klubit. Eshte kjo qe kerkohen tek tifoskena? Ku do ne bote mundohen grupet te kene nje mardhenie te mire me klubin e tyre te zemres por jo qe te komandohen prej atyre, pasi ata persona vijne e shkojne ne kryesi kurse tifozet mbesin gjithmone ne tribune. Kjo duhet edhe tek tifo skena jone te jet primar, por mjerisht duhet pranuar qe nuk eshte ashtu (pervec nje pakice te grupeve). Kur skena eshte e dobet atehere kuptohet qe aktivitet e ndryshme ne tribune jane te pakta. Marrim shembull fqinjet tane armiq. Nese shikojme tek tribunat e tyre ende perdorin mesazhe te ndryshme per Kosoven, mesazhe kunder nesh. Kurse cfare bejme ne? (Thujase asgje). A kemi pak tema qe mundemi ti perdorim ne tribune? Apo cka beri federata deri tani tek FIFA? Kur do anojme kunder tifozeve jashte vendit? Te kalojme pak tek kombetarja shqiptare e cila ka mundesine qe ne dy ndeshjet e rradhes te perforcoj poziten ne krye te tabeles. Por, na intereson kjo? Natyrisht qe po. Por indivualisht e jo qe te organizohemi si me pare kur prej cdo qyteti niseshin autobusat si dhe makinat priavate per te perkrahur kombetaren tone ne ato 90 minuta sic dijme ne tifozet. Por ka kohe qe kombetarja perkrahet vetem para ekranit televiziv, pervecse nje grupimi te cilet mundohet te bejne cmosin por dicka mungon. Me siguri kjo epidemi vjen nga pasiviteti i tifo skenes ne pergjethesi. Pershendesim ato grupe te paket qe jane e qe e mbajne kete tifo skene te gjalle, dhe ju urrojme suksese dhe shfrytzoni edhe pak kohen qe ka mbetur ne kete pushim qe te mbusheni me energji per pjesen e dyte te sezonit... Kam vetėm njė lutje, kur tė fillon sezona pėrsėri, ju lutem tė keni kujdes mos tė jeni shumė tė zėshėm se valle mos po zgjohen grupet e tjera nga gjumi i rende qe i ka kapluar ato. N. C. Kliko per te diskutuar ne Forum rreth shkrimit
Login
Username

PasswordNot a member yet?
Click here to register.

Forgotten your password?
Request a new one here.
Users Online
Top Guests Online: 1

Top Members Online: 0

Top Total Members: 4,142
Top Newest Member: Forcashi2
1nate.com
Member Poll
Josip Kuzhe kundėr Portugalisė duhet tė luaj:

Me dy sulmues ta synojė fitoren
Me dy sulmues ta synojė fitoren
67% [102 Votes]

Tė koncentrohet nė mbrojtje pa u lodhur tė mendoj pėr sulm
Tė koncentrohet nė mbrojtje pa u lodhur tė mendoj pėr sulm
12% [19 Votes]

Tė shpresoj nė fat dhe nė ditė jo tė mirė tė portugezėve
Tė shpresoj nė fat dhe nė ditė jo tė mirė tė portugezėve
21% [32 Votes]

Votes: 153
You must login to vote.
Started: 02/06/2009 21:07

Polls ArchiveNe tribune !!!??? ?!

Si cdo here dimri ne trojet shqiptare i'u mundeson tifozeve nje pushim si ky pushim dirmor, i ariut. Keshtu qe tifozet mbushen me eneegji te re per pjesen e dyte te sezones. Por ksaj ralle disi atmosfera eshte krejtesisht me ndryshe... .Vazhdo...
Wallpaper
Top Top  121,254,905 unique visits  Top Top