Navigation
Tifo-Grupet
· Arpagjik't
· Ballistėt
· Dardanėt
· Demat e Kuq
· Forca
· Fikshat
· Gjimmat
· Ilirėt
· Intelektualėt
· Kuqeblutė
· Kuqezinjėt e Jakovės
· Plisat
· Pampurat
· Skifterat
· Shqiponjat
· Shvercerat
· Torcida
· Ujqit
· Ultras Elbasani
· Xhebrailat
Feeds news
Dardanet.de
Erdhi DERBI
Derbi i shume pritur gjilanas po afrohet dhe kudo neper qytet tema e javes eshte ndeshja Gjilani-Drita ku ne disa raste te ben te mendosh qe kjo ne njefare menyre eshte edhe si feste ne qytetin gjilanas, qe ne shume raste i mungojne aktualitete qofte sportive apo kulturore qe zgjasin me shume se 2 dite, por ky derbi na bene me fol tere javen, me mendime, diskutime rreth lojes e tifozerise para e pas ndeshjes.

Sa here qe jane perballur dy skuadrat e qytetit tone, kane patur nderin qe ne shkallet e stadiumit tone edhe njerez te sportit e tifoz edhe nga qytete te tjera, sepse kjo loje dhe tifozeri e te dy kampeve jep nje arsye me shume qe te shihet LIVE se qka pasqyron ne te vertete dhe me te vertete krijohet nje ambient qe mund te flasesh per shume kohe per ate dite te javes.

Sipas tradites festa fillon me organizime ne tifozeri, qe mundohen te japin maksimumin qe perveq perkrahjes per klubet respektive, te kete edhe ndonje befasi per kampin tjeter kundershtar, qe te thuhet se ja ne ishim me te mire e kjo e jona eshte vlersuar me shume se ajo qe paraqitet ju qka e bene me kureshtje te madhe gjithe qytetin, se qfare paraqitje do te kete vikend nga Intelektualet dhe Skifterat.
Prej sot behen ato shenjat e tradites ku organizohen te dy kampet dhe dalin ne kohe te caktuara me automjete te organizuara me ngjyra qe identifikohen grupet e tifozeve dhe festojne pa ndalur per nje kohe te gjate gjate mbremjes, qe kjo vazhdon deri nje dite para ndeshjes.
Tri ditet para ndeshjes derbi i jep edhe nje atmosfer jetes se nates, kudo neper kafe bare te caktuara eshte nje atmosfere qe ndodh vetem gjate diteve te festave kombetare, ku shihen njerez me veshje te tifozeve si nga Intelektualet ashtu edhe nga Skifterat qe te bene te jetosh tere ate javen nen ethet e derbit te shume pritur.

E diela fillon furishem, dy kampet fillojne te mblidhen, rruget shume pak funksionojne per automjete sepse fillojne grupet e medhaja te tifozeve edhe te festojne neper rruge fillimisht e pastaj edhe neper bare qe cdohere kur ka ndeshje mblidhen aty dhe prej aty tani fillojne shkuarjen ne stadion ne menyre te organizuar, fillojne kenget e grupeve, sa degjon njeren ane te tifozeve sa tjetren, qe teresisht e mbulon qytetin ne ngjyrat e kaltert si qielli qe simbolizon Intelektualet dhe ne te kuqe qe eshte kthyer nga e kaluara kur eshte formuar klubi qe simbolizon Skifterat.
Nje ore para ndeshjes fillojne ne menyre te organizuar dy kampet te vendosen ne tribinat qe ju perkasin seciles grup dhe gjithmone per te shmangur eventualisht ndonje incident mes dy grupeve ndahen rruget se nga do te shkojne per ne stadium Intelektualet e nga Skifterat, qe kete e bene ne menyre te organizuar policia e Kosoves, ne nje menyre edhe per te shmangur prishjen e kesaj feste dhe perballjen e shume pritur ne Gjilan.

Ne shume raste pas ndeshjes njera tifozeri eshte nda e pakenaqur, e merzitur nga ndeshja per shkak te humbjes kurse grupi tjeter i gezuar, qe ne shume raste ajo qe fiton edhe eshte prezent gjate tere asaj te diele ne feste neper bare te ndryshme e ne shume raste edhe bllokohen rruget nga turmat e grupit, ekipit e cila e ka fituar ndeshjen, kurse kur rezultati eshte i barabarte eshte nje menyre e festimit me e qete me shume diskutime mes tifozeve e njerezve te thjeshte rreth ndeshjes e konkretisht rasteve te humbura dhe referimit.

Per fund te gjithe ata qe jane te pregaditur per derbi duhet ta respektojne derbin deri ne maksimum dhe te ju shmangen gjerave te keqija qe nuk duhet ta karakterizojne kete derbi, ta perjetoj ēdo Gjilanas kete derbi ne menyre me te mire dhe mos ta zhgenjejme asnje njeri edhe nga ata qe vijne nga qytetet tjera me fjale qe "spo ja vlejka mu pa ky derbi".

Per hire te qytetit ta respektojme derbin tone qe e jetojme dhe flasim per te per nje kohe te gjate.

Me respekt anetari Intelektualet
Comments
No Comments have been Posted.
Post Comment
Please Login to Post a Comment.
Login
Username

PasswordNot a member yet?
Click here to register.

Forgotten your password?
Request a new one here.
Users Online
Top Guests Online: 3

Top Members Online: 0

Top Total Members: 4,142
Top Newest Member: Forcashi2
1nate.com
Member Poll
Josip Kuzhe kundėr Portugalisė duhet tė luaj:

Me dy sulmues ta synojė fitoren
Me dy sulmues ta synojė fitoren
67% [102 Votes]

Tė koncentrohet nė mbrojtje pa u lodhur tė mendoj pėr sulm
Tė koncentrohet nė mbrojtje pa u lodhur tė mendoj pėr sulm
12% [19 Votes]

Tė shpresoj nė fat dhe nė ditė jo tė mirė tė portugezėve
Tė shpresoj nė fat dhe nė ditė jo tė mirė tė portugezėve
21% [32 Votes]

Votes: 153
You must login to vote.
Started: 02/06/2009 21:07

Polls ArchiveNe tribune !!!??? ?!

Si cdo here dimri ne trojet shqiptare i'u mundeson tifozeve nje pushim si ky pushim dirmor, i ariut. Keshtu qe tifozet mbushen me eneegji te re per pjesen e dyte te sezones. Por ksaj ralle disi atmosfera eshte krejtesisht me ndryshe... .Vazhdo...
Wallpaper
Top Top  121,062,868 unique visits  Top Top