Navigation
Tifo-Grupet
· Arpagjik't
· Ballistėt
· Dardanėt
· Demat e Kuq
· Forca
· Fikshat
· Gjimmat
· Ilirėt
· Intelektualėt
· Kuqeblutė
· Kuqezinjėt e Jakovės
· Plisat
· Pampurat
· Skifterat
· Shqiponjat
· Shvercerat
· Torcida
· Ujqit
· Ultras Elbasani
· Xhebrailat
Feeds news
Dardanet.de
Radikalizimi i tifozėve
Shpesh herė stadiumet e futbollit shėndrohen nė arenė tė dhunės. Me anė tė policisė dhe ndėshkimeve tė ndryshme si dhe federatat e futbollit tė vendeve tė ndryshme, pėrpiqen qė ta largojnė agresionin nga stadiumet e futbollit. Por kjo shpesh herė ndikon nė tė kundėrtėn, kėshtu vijmė deri tek radikalizimi i kulturės sė tifozave. 29 Maj 1985 njihet si dita mė e zezė e futbollit europian, ku 39 persona humbėn jetėn nė stadiumin Heysel-Stadion nė Brysel, kurse numri i tė lėnduarve numėron gjer mė 400 persona. Pėrgjegjės pėr kėtė katastrofė ishin huliganėt anglez, ku ata sulmuan njė bllok tė stadiumit ku gjindeshin tifozet italian apo ma saktėsisht tifozėt e Juventus Torin. Me kėtė sulm nė drejtim tė italianėve, ata provokuan njė panikė nė mesin e tifozėve italian.

Kjo ėshtė fytyra tjetėr e njė sportit siē ėshtė futbolli e cila e ka simpatinė mė tė madhe nė botėn e sportit. Janė pikėrisht kėto fotografi tė cilėn futbollin e vėnė nėn hije. Sinonimi i gjithė kėsaj qėndron fjala "Huliganzmi"

Prej vitit 1992, policia ėshtė pėrpjekur qė ta largojė dhunėn nga stadiumet e futbollit, me ērast po nė tė njejtin vit u formua Qendra Informatike pėr Mbikqyrje Sportive. Nėnpunėsit e kėsaj qendre, bashkėpunonin ngushtė me kolegėt tė vendeve tė ndryshme dhe pėrbėnin njė listė me emra tė pėrfshirė tė tifozave tė cilat ishin nėn dyshim si tifoza agresiv. Personat tek tė cilat ju gjendet emri i tyre i pėrfshirė nė kėtė listė, ato persona do tė kontrolloheshin kryesisht nga policia. Nėpėr ndeshjet e kombėtarės, policia ka tė drejtėn t'i viziton kėto tifoza gjegjėsisht nėpėr shtėpitė e tyre, duke ua bėrė me dije se ata do jenė nėn pėrcjellje. Me anė tė kėsaj metode nė vendet perėndimor ėshtė reduktuar numri i huliganėve, ku dėnimet e llojit siē janė mos-hyrja nė stadiumet e caktuar nga klubi dhe prezenca e madhe e policisė nėpėr ndeshjet, e bėjnė tė vėshtirė prezencėn e huliganėve nėpėr stadiumet e futbollit. Por kjo vlen mė shumė pėr ligat e larta se sa pėr ligat e ulėta. Shembull nė ligat e ulėta investimet nė kėtė drejtim nga klubet dhe qytetet janė mė tė vogla, gjė qė edhe siguria ėshtė mė e vogėl. Gjithashtu edhe nė vendet e Europės Lindore, huliganėt janė shumė mė shumė aktiv.


Njė formė e re e dhunės

Njė fenomen i ri u shfaq nėpėr stadiumet e Europės, tė cilėt me hapa tė mėdha okuponin stadiumet Europian, ky fenomen quhet "Ultras". Kjo kulturė e tifozėrisė u shfaq pėr herė tė parė nė Itali gjatė viteve tė 60-ta, por kėto 10 vitet e fundit ka okupuar shumė vende Europiane tė cilėt morrėn njė simpati ndaj kėsaj mentaliteti tė tifozėrisė. Ultras nuk janė njė masė e cila qėndron nė ndonjė bllok tė stadiumit dhe ēdo gjė qė ndodh nė fushėn e sportit dhe rreth saj nuk e komentonjnė. Perkundrazi ata i komentojnė dhe e ngrejnė zėrin nė mėnyra tė ndryshme. Komercializimi i futbollit ėshtė njė prej armiqėve mė tė mėdhenjė tė ultrasėve.

Dhuna tek ultrasit ėshtė e ndryshme, dallohet prej grupit nė grup. Ēdo grup ka qėndrime tė ndryshme rreth temės tė dhunės. Pėr ultrasit nuk ėshtė kuptimi qė tė kufizohen vetėm pėr ato 90 minuta duke kėnduar kėng urretjeje apo gėzimi, por ultra do tė thotė tė jetosh edhe jashtė atyre 90 minutave, pra 24 orė nė ditė, 7 ditė nė javė.

Nė trojet tona shqiptare, janė shfaqur simptome tė tilla mirėpo jo nė pėrmasa tė mėdha. Ndoshta nga vet fakti se, dy tre grupe janė mė konstant me aktivitetet e tyre si grup, kurse grupet e tjera shfaqen herė pas herė nė skenėn e tifozėrisė. E kjo e pa mundėson qė rivalizimi mes grupeve tė ashpėrsohen. Gjithashtu edhe kushtet qė i ofrojnė stadiumet e vėshtėrson tifo skenėn. Por kjo nuk ėshtė arsye qė tifo grupet tė mos punojnė pėr njė prezentim tė ndenjtė nė stadium, siē e bėjnė njė numėr shumė i vogėl i grupeve.

Selim H. (Per tifozat.com)
Comments
No Comments have been Posted.
Post Comment
Please Login to Post a Comment.
Login
Username

PasswordNot a member yet?
Click here to register.

Forgotten your password?
Request a new one here.
Users Online
Top Guests Online: 3

Top Members Online: 0

Top Total Members: 4,142
Top Newest Member: Forcashi2
1nate.com
Member Poll
Josip Kuzhe kundėr Portugalisė duhet tė luaj:

Me dy sulmues ta synojė fitoren
Me dy sulmues ta synojė fitoren
67% [102 Votes]

Tė koncentrohet nė mbrojtje pa u lodhur tė mendoj pėr sulm
Tė koncentrohet nė mbrojtje pa u lodhur tė mendoj pėr sulm
12% [19 Votes]

Tė shpresoj nė fat dhe nė ditė jo tė mirė tė portugezėve
Tė shpresoj nė fat dhe nė ditė jo tė mirė tė portugezėve
21% [32 Votes]

Votes: 153
You must login to vote.
Started: 02/06/2009 21:07

Polls ArchiveNe tribune !!!??? ?!

Si cdo here dimri ne trojet shqiptare i'u mundeson tifozeve nje pushim si ky pushim dirmor, i ariut. Keshtu qe tifozet mbushen me eneegji te re per pjesen e dyte te sezones. Por ksaj ralle disi atmosfera eshte krejtesisht me ndryshe... .Vazhdo...
Wallpaper
Top Top  121,053,621 unique visits  Top Top