Navigation
Tifo-Grupet
· Arpagjik't
· Ballistėt
· Dardanėt
· Demat e Kuq
· Forca
· Fikshat
· Gjimmat
· Ilirėt
· Intelektualėt
· Kuqeblutė
· Kuqezinjėt e Jakovės
· Plisat
· Pampurat
· Skifterat
· Shqiponjat
· Shvercerat
· Torcida
· Ujqit
· Ultras Elbasani
· Xhebrailat
Feeds news
Dardanet.de
NE ITALI HOOLIGANET MBIZOTEROJNE STADIUMET
Keto skena qe kane ndodhur ne Giuseppe-Meazza-Stadium une nuk i kam perjetuar asnjehere gjate tere karrieres sime, shprehet referi Markus Merk. Markus Merk pas tri dite qekur pati perfunduar kjo ndeshje pati thene se nje gje e tille ka qene profesionalisht e organizuar sepse perndryshe nuk mundet qe spontanisht te behet diqka si ate dite.

Ne anen tjeter gazetat e perditshme Italiane publikonin artikuj me tituj si: TURP PA KUFI. Secilen jave Tifozet kane rremuja te medha ose me policistet ose me arenat sportive. Keshtu per shembull tifozet e Livornos te dielen pasi qe u vorros Papa Gjon Pali i dyte, e demoluan tere stacionin e trenit dhe te autobusave ne Rome. Ne Janar Ultrasit Militante i detyruan klubet qe ta nderpresin derbin lokal te Romes. Ne Shtator te vitit 2004 trejneri i atehershem i AS Rom, Rudi Völler, duhej te shikonte se si u nderpre loja e ekipit te tij kunder Dinamo Kievit me heret vetem pse ultrasit goditen me nje shkrepse cigareje referin Anders Frisk.

Ministrite Italiane pohojne se ka 300 Ultra-Grupe me 80 000 Tifoze te organizuar brenda perbrenda ketyre grupeve. Ne sezonin e kaluar u arrestuan 335 vandalues, 931 Police u plagosen rende dhe lehte, kurse te hollat per siguri dhe deme qe jane bere ne vitin e kaluar kane arritur shumen e me se 400 Milion eurove. Ka vite te tera qe stacionet policore kane probleme kur eshte ne pyetje se kush te marre pjese ne lojet qe luhen. Asnje polic nuk shkon me deshire qe ta mbaj rregullin dhe qetesine ne lojet qe luhen ne Itali. Madje madje jo shume vone flitej se ne loje te caktuara te mos dergohej asnje police.
Pas asaj rremuje qe ndodhi ne ndeshjen derbi Inter dhe AC Milano, UEFA denoi Interin me 6 loje bllokim te Stadiumit. Politika Italiane beri thirrje qe te merren masa rigoroze ndaj Hooliganeve me denime te ashpra, kurse edhe kryeministri Berlusconi e udhezoi ministrin e puneve te brendshme e poashtu edhe klubet qe te ndermarrin masa me te ashpra, mirepo keto gjera me vite nuk po kane sukses.


Gazi (Tifozat.com)
Comments
No Comments have been Posted.
Post Comment
Please Login to Post a Comment.
Ratings
Rating is available to Members only.

Please login or register to vote.

No Ratings have been Posted.
Login
Username

Password



Not a member yet?
Click here to register.

Forgotten your password?
Request a new one here.
Users Online
Top Guests Online: 3

Top Members Online: 0

Top Total Members: 4,142
Top Newest Member: Forcashi2
1nate.com
Member Poll
Josip Kuzhe kundėr Portugalisė duhet tė luaj:

Me dy sulmues ta synojė fitoren
Me dy sulmues ta synojė fitoren
67% [102 Votes]

Tė koncentrohet nė mbrojtje pa u lodhur tė mendoj pėr sulm
Tė koncentrohet nė mbrojtje pa u lodhur tė mendoj pėr sulm
12% [19 Votes]

Tė shpresoj nė fat dhe nė ditė jo tė mirė tė portugezėve
Tė shpresoj nė fat dhe nė ditė jo tė mirė tė portugezėve
21% [32 Votes]

Votes: 153
You must login to vote.
Started: 02/06/2009 21:07

Polls Archive



Ne tribune !!!??? ?!

Si cdo here dimri ne trojet shqiptare i'u mundeson tifozeve nje pushim si ky pushim dirmor, i ariut. Keshtu qe tifozet mbushen me eneegji te re per pjesen e dyte te sezones. Por ksaj ralle disi atmosfera eshte krejtesisht me ndryshe... .Vazhdo...
Wallpaper
Top Top  121,239,963 unique visits  Top Top