Navigation
Tifo-Grupet
· Arpagjik't
· Ballistėt
· Dardanėt
· Demat e Kuq
· Forca
· Fikshat
· Gjimmat
· Ilirėt
· Intelektualėt
· Kuqeblutė
· Kuqezinjėt e Jakovės
· Plisat
· Pampurat
· Skifterat
· Shqiponjat
· Shvercerat
· Torcida
· Ujqit
· Ultras Elbasani
· Xhebrailat
Feeds news
Dardanet.de
FILLON KAMPIONATI FUTBOLLISTIK , FILLOJNE EDHE ETHET TIFOZERIKE
Ē’ėshtė e vėrteta, tani mė gjendemi nė mesin e kampionatit tė basketbollit dhe kemi parė disa paraqitje nėpėr palestra tė Arpagjikėve (KB Bashkimi), Shqiponjave (KB Peja) - por nė moshė shumė mė tė re se qė jemi mėsuar ti shohim, Plisat (KB Prishtina) – tė ndarė nė mė sė pakti tre klane dhe me shumė probleme tjera, dhe Torcida (KB Trepēa) qė ėshtė paraqitur vetėm nė fushėn vendase.

Kėtė tė shtunė fillon pjesa e dytė/pranverore kampionatit tė futbollit nė tė dy ligat superiore. Konsiderohet se kjo do tė jetė pjesa mė e nxehtė e ndonjė kampionati qė ėshtė zhvilluar deri mė tani, pasi qė nga Superliga bien plot katėr skuadra, ndėrsa vetėm dy sosh nuk rrezikohen. Po aq nxehtė ėshtė edhe nė Ligėn e parė ku pėr dy vende nė elitė luftojnė plot pesė skuadra me gjasa po thuajse tė barabarta.

Dhe, si gjithmonė qė tribuna priten fėrkime, pėrleshje, tifozeria po thuajse kurrė s’ka marr pjesė nė sulmet ndaj gjyqtarėve, skuadrave mysafire apo personave zyrtar, por gjithmonė kur po kėta tifozė kanė bėrė eksese ndėrmjet vete, atėherė i tėrė opinioni e ka klasifikuar si dhunė nė futboll.

Tė gjitha tifo-grupet kanė paralajmėruar kthimin nė tribuna dhe pėrkrahjen e klubit tė zemrės, ndėrsa ne do t’ju sjellim disa ngjarje kronologjike dhe ta themi pak a shumė se ēka mund tė pritet nga kėto grupe.

Plisat – sivjet kanė bindshėm edicionin mė tė dobėt qė nga paslufta. Nga dalja nė liri e ish-prijėsve tė grupit ėshtė pritur qė Plisat mbase mund tė konsolidohen, por shihet qė kjo tentativė do tė jetė shumė e zorshme, ndoshta edhe e pamundshme, mu pėr shkak presionit dhe represionit tė organeve tė rendit. Tjetėr problem ėshtė edhe ndarja po thuajse nė tresh apo nė dysh e Plisave. Njėri krah, i cili qė njė vit udhėheq Plisat, ka pas organizuar KOPin e Plisave nė Lindje, por me shumė mungesa, ndonjėherė edhe nė hendboll dhe duke bojkotuar fare basketbollin tė cilėt kanė premtuar se kthimin do ta bėjnė vetėm nė play-off. Krahu tjetėr i porsaliruar, me pjesėn tjetėr tė disa grupeve, me gjithė pėrpjekjen pėr kthim, shihet se do ta kenė tė pamundur pėr shkak arsyeve tė cekura mė lart. Ndėrsa grupacioni i tretė qė ka mbėshtetje tė lehtė pėr tė porsaliruarit, duken mė shumė nė ndeshje basketbolli dhe fare rrallė nė futboll, por shihet tek ta interesimi qė mund tė kthehen – por me gjasė KOPi i Plisave nė Lindje edhe nė kėtė pranverė nuk pritet tė jetė mė i mirė se sa qė ishte gjatė vjeshtės. Por, lajmi i mirė vije nė momentet e fundit, pas njė takimi, janė pajtuar grupacione tė ndryshme, se Plisat do tė jenė njė dhe bashkėpunimi nuk do tė mungojė dhe grupi do tė jetė kompakt – ėshtė ky premtim i tė gjithė udhėheqėsve tė grupeve tė cilėt mbase do tė shohim nė javėt nė vazhdim se ēka do tė mund tė na ofrojnė.

Intelektualėt – presin duelin aq tė pritur nė Prishtinė dhe ardhja e tyre nė kryeqendėr, sidomos nė futboll, zakonisht ėshtė pėrcjell me telashe dhe me eksese zakonisht jashtė stadiumit dhe edhe kėsaj here na mbetet tė shihet se ēka do tė sjell kjo pėrballje. Nėse Dritės do ti ecė mirė kampionati, pritet qė edhe ky grup tė jetė nė nivel tė duhur dhe a ka mė mirė se sa ky grup marshimin ta nis nga kryeqendra nė pėrballje me Plisat.

Skifterat – me gjithė ndėrrimin e ngjyrave tė klubit, u pa se shumė shpejtė u organizuan e ndoshta edhe mė mirė se qė kanė qenė dikur. Skuadra e tyre ka komoditet nė tabelė dhe edhe morali i Skifterave do tė jetė mė i lartė nė pėrkrahje tė klubit. Qė tė mėrkurėn e ardhshme pritet diēka e mirėfilltė nga ta nė pėrballjen e vetme eliminuese pėr kupė ndaj Prishtinės. Me siguri sikur pėr ta dhe pėr rivalėt e tyre nga Gjilani, Intelektualėt – organizimi mė i posaēėm pritet ta bėjnė nė pėrballje direkte.

Kuqezinjėt e Jakovės – Me vetė ringjalljen e klubit, pritet qė edhe kėta tė jenė nė nivel tė lartė qė ta ndihmojnė skuadrėn qė e sigurt ta mbaj tė paktėn pozitėn e tretė dhe nėse kanė vullnet nė ndeshjet nė mesjavė ta ndjekin skuadrėn edhe pėr kupė qė ta mbrojnė trofeun e fituar. Nuk priten udhėtime pompoze si vitin e kaluar, pasi qė skuadra po thuajse nuk ka gjasa pėr titull dhe ndonjė organizim masiv mund tė pritet vetėm nė rast se skuadra rrezikohet seriozisht, apo se seriozisht mėton ta mbrojė kupėn. Po ashtu pritet qė numėr simbolik tė vijnė nė kryeqendėr kundėr Prishtinės, pasi qė diferenca nė pikė ėshtė shumė e madhe.

Torcida – Torcida pėrveē qė po thuajse si vendas ekziston, problemin mė tė madh e kanė se cilen nga dy skuadrat ta pėrkrahin, e sidomos pas pėrplasjes sė atyre dy skuadrave me rastin e dėshtimit tė ardhjes sė Dinamo Zagreb. Do tė jetė interesant se tė dy Trepēa-t luftojnė pėr ekzistencė. Nuk pritet udhėtim nė mysafirė, eventualisht ringjallja e tyre si vendas.

Forca – Si kurrė e motivuar ta ndjek skuadrėn. Tani mė tifoz tė skuadrės sė privatizuar e cila mė nuk pritet tė pėrcillet me probleme financiare. Qėllimi i vetėm i skuadrės ėshtė tė mbesė nė elitė dhe ndoshta nga plani i dytė tė synohet kupa, e pse jo kur nė pėrkrahje e kanė kėtė grupim tifozėsh ku skuadrės do ti ndihmonte jashtėzakonisht shumė nė kėtė qėllim.

Gjimat – risia mė e re nė tifo-skenė. Paraqitjen mė tė madhe kishin nė stadiumin e qytetit nė Prishtinė. Nė katėr ndeshje si vendas do tė luajnė nė Pejė dhe rast i mirė ta shohim kėtė grupim se sa kanė vullnet ta ndjekin skuadrėn jashtė qytezės sė tyre. Synimi i vetėm i tyre mbetja nė ligė.

Shqiponjat – ky grup edhe ashtu kurrė s’ka qenė aq shumė nė ndihmė tė KF Besa, dhe duke e ditur situatėn e vėshtirėsuar tė kampionit tė trefishtė zor qė pritet ndonjė organizim nga ky grup, por siē shihet janė mjaftė aktiv nė basketboll edhe pse me gjasė mosha e re nga ky qytet. Pritet tė shohim se ēka do tė bėjnė nė ndeshjen derbi tė sė dielės me Prishtinėn, por edhe nė play-off ku sivjet me gjithė mend e synojnė titullin e kampionit.

Shqiponjat e zeza – drenicakėt asnjėherė s’kanė pasur grup tė organizuar tė mirėfilltė edhe pse gjithmonė nė masė tė madhe ndjekin dhe e ndihmojnė skuadrėn, e sidomos qė sivjet synojnė edhe titullin e kampionit. Do tė shohim se ky synim i skuadrės a do ti organizojė nė mėnyrė mė tė mirėfilltė tifozėt nga qyteza e komandantit legjendar, Adem Jashari.
Ujqit – janė grupi mė sė pakti i ekspozuar, por nė shumė ndeshje kanė qenė aktiv, si vendas, nė futboll dhe hendboll. Por, pa ndonjė organizim tė mirėfilltė edhe pa publicitet tė duhur. Skuadra e futbollit lufton pėr mbijetesė, me lojtarė krejtėsisht vendas – arsye mė shumė pėr organizim tė grupit, ndėrsa nė hendboll synojnė kupėn dhe daljen nė evropė.

Flamurtarit ka kohė qė nuk ka grupim tė tifozėve edhe pse si kurrė mė parė skuadra ka mbi 95 % tė lojtarėve prishtinas. Edhe lufta pėr mbijetesė mbase do tė mund ti ringjallte “Rad&Black Army-n”. Besiana e zhytur nė krizė, ka harruar si ėshtė ta mbėshtetėsh kėtė skuadėr nė korr. “Karahamshat” ka kohė qė vetėm si emėr na kujtohet. Ulpiana, 2 Korriku dhe Hysi as qė kanė pasur ndonjėherė tifoz.

LIGA E PARĖ - SHUMĖ NXEHTĖ

Nė ligėn e parė pritet pėrballje tė fuqishme tė Arpaxhikėve tė ringjallur nga basketbolli dhe nga skuadra e privatizuar e Lirisė e cila ėshtė favorit kryesor pėr rikthim tė skuadrės nė superligė pas dy vjetėve mungesė. Rival tė fuqishėm do ti kenė fqinjėt e Xhebrailave tė Ballkanit tė Therandės (ish-Suhareka). Dy skuadra qė mėtojnė tė kthehen nė superligė.
Fikshat e Lepencit tė Kaēanikut kanė pėr prioritet ta ndihmojnė skuadrėn nga mos-rėnia e skuadrėn nė nivel mė tė ulėt garash. Ndėrsa “Pampurat” e Fushė-Kosovės, mbase pėr shkak se skuadra seriozisht synon rikthimin nė elitė, edhe ata mund tė jenė shumė mė aktiv se sa numėr simbolik qė kanė qenė nė vjeshtė.
Skuadrat tjera nuk kanė tifozė tė organizuar, por pothuajse tė gjitha skuadrat kanė adhurues sidomos si vendas, dhe udhėtimi i kėtyre grupeve nė mysafirė tė kėtyre skuadrave aspak s’do tė jetė i lehtė.

Dhe krejt nė fund, organizimi sa mė i mirėfilltė i tifo-grupeve nė mbėshtetje tė skuadrave tė tyre mund ta ndihmojnė edhe ndonjė organizim eventual tė “bashkuar” nė pėrkrahje tė Kombėtares, edhe pse nė shikim tė parė shumė zor i realizueshėm, por kurrė nuk i dihet, a po jo !?...

A. D. - Tifozat.com
Login
Username

PasswordNot a member yet?
Click here to register.

Forgotten your password?
Request a new one here.
Users Online
Top Guests Online: 2

Top Members Online: 0

Top Total Members: 4,142
Top Newest Member: Forcashi2
1nate.com
Member Poll
Josip Kuzhe kundėr Portugalisė duhet tė luaj:

Me dy sulmues ta synojė fitoren
Me dy sulmues ta synojė fitoren
67% [102 Votes]

Tė koncentrohet nė mbrojtje pa u lodhur tė mendoj pėr sulm
Tė koncentrohet nė mbrojtje pa u lodhur tė mendoj pėr sulm
12% [19 Votes]

Tė shpresoj nė fat dhe nė ditė jo tė mirė tė portugezėve
Tė shpresoj nė fat dhe nė ditė jo tė mirė tė portugezėve
21% [32 Votes]

Votes: 153
You must login to vote.
Started: 02/06/2009 21:07

Polls ArchiveNe tribune !!!??? ?!

Si cdo here dimri ne trojet shqiptare i'u mundeson tifozeve nje pushim si ky pushim dirmor, i ariut. Keshtu qe tifozet mbushen me eneegji te re per pjesen e dyte te sezones. Por ksaj ralle disi atmosfera eshte krejtesisht me ndryshe... .Vazhdo...
Wallpaper
Top Top  121,254,869 unique visits  Top Top